sâmbătă, 2 ianuarie 2010

Daca poti visa ...visul poate deveni realitate!

Recent am descoperit Trigwee … si cred ca e un proiect de-a dreptul superb!

Mi-am facut cont si mi-am trecut cateva dintre visele mele aici.

Ce este de fapt Trigwee ?



Trigwee este un nou site de social media al carui rol este sa te ajute sa iti implinesti visele.

Cum adica? Ai foarte multe vise, dar cu trecerea timpului le uiti. Ca sa nu le uiti, poti sa le treci in Trigwee la sectiunea “dreams”. Iti poti face un grup de prieteni la “puzzle” si poti discuta cu persoane care au aceleasi vise cu ale tale. Adaugand un vis cu o reprezentare vizuala (imagine care te motiveaza) si vorbind despre acest vis cu prietenii tai, esti pe calea cea buna in a-l indeplini. De exemplu eu imi doresc sa imi doresc sa imi schimb masina, sau sa ajut cat mai multe persoane, sa devin un trainer si un coach de succes.Am trecut aceste vise acolo, pentru ca sunt sigura ca vor deveni realitate candva.

Iti recomand sa te inscrii si tu! Permite-ti sa visezi! Implineste-ti visele!

10 reguli ale devenirii tale ca om

Am gasit pe unul din blogurile pe care le citesc un filmulet pe care vi-l arat si voua impreuna cu traducerea celor 10 reguli:



1. Vei primi un corp. Poate sa-ti placa sau nu, corpul este al tau sa-l ai pentru toata perioada vietii.
2. Vei invata lectii. Esti inscris intr-o scoala informala, numita “viata”.
3. Nu exista greseli, sunt numai lectii. Cresterea este un proces al incercarilor, erorilor si al experimentarii. Experimentele “ratate” sunt la fel de importante ca si cele care reusesc.
4. Lectiile vor fi repetate pana cand sunt invatate. O lectie iti va fi prezentata sub mai multe forme, pana cand o inveti. Dupa ce ai invatat-o, vei putea trece la urmatoarea.
5. Lectiile din care vei invata nu se vor termina nicicand. Nici o parte a vietii nu este lipsita de ele. Daca esti viu, inseamna ca mai sunt inca lectii de invatat.
6. “Acolo nu este un loc mai bun decat “aici”. Cand “acolo”-ul tau a devenit “aici”, pur si simplu vei avea inca un “acolo” care va arata mai bine decat “aici”.
7. Ceilalti sunt doar niste reflectari ale tale. Nu poti iubi sau uri un aspect al celeilalte persoane decat daca reflecta ceva ce iubesti sau urasti la tine.
8. Ce realizezi in viata depinde de tine. Ai toate instrumentele si resursele de care ai nevoie. Ce faci cu ele depinde – iarasi! – numai de tine. Alegerea iti apartine.
9. Toate raspunsurile sunt in tine. Raspunsurile la intrebarile vietii sunt in tine. Tot ce ai nevoie este sa fii atent, sa asculti si sa ai incredere.
10. Vei uita toate acestea.
(traducere dupa: Cherrie Carter-Scott)

Care este misiunea mea pe acest Pamant? Dar a ta?


In urma cu 23 ani am venit in aceasta lume pentru a experimenta drumul care inseamna viata. Sunt convinsa ca fiecare dintre noi a venit pe aceasta lume cu un scop anume, si suntem responsabili sa descoperim misiunea noastra pe acest Pamant si mai ales sa ne indeplinim scopul.


Care este misiunea mea pe acest Pamant?

Intrebare pe care mi-o pun aproape in fiecare zi de vreo 10 ani incoace. Uneori gaseam niste pseudo raspunsuri; spun pseudo pentru ca dupa un timp imi dadeam seama ca ceea ce faceam nu era ceea ce imi doream eu ci ceea ce isi doreau altii, sau ceea ce ne impune societatea, societatea ne vrea niste robotei, vrea sa urmam turma, sa traim dupa niste reguli impuse, nu ne lasa sa ne dezvoltam, nu mai avem puterea sa visam, nu ne da posibilitatea sa cream, pentru ca nu mai avem timp. Asadar care este obiectivul spre care ma indrept in fiecare zi? Reprezinta el oare cu adevarat reflectia adevaratelor mele nevoi?.

Toata viata mea am cautat ceva, am incercat sa gasesc niste raspunsuri, sa gasesc reteta fericirii. Am fost mereu intr-o cautare continua, fara un rezultat insa. Nu m-am bucurat de prezent asa cum ar fi trebuit pentru ca eram prea ocupata cu cautarea fericirii.

Mi-am creat tot felul de modele pe care societatea si media mi le-a stabilit. Familia, prietenii, grupurile din care faceam parte si-au pus amprenta deasemenea asupra personalitatii mele. M-am trezit la un moment dat ca nu stiu daca ceea ce fac reprezinta de fapt cine sunt cu adevarat si ceea ce imi doresc sa fac.

Mi-a dat seama ca imi lipseste increderea in mine, apoi mi-am dat seama ca nu ma iubeam suficient, si cel mai trist ca fac exact ceea ce nu imi place si continui sa atrag in viata mea aceste lucruri.

Simt ca m-am trezit dupa un somn de 20 ani in care in loc sa ma ascult pe mine si sa fructific fiecare clipa a vietii mele facand ceea ce sufletul meu are nevoie, am facut ceea ce am vazut la televizor, ceea ce parea a reprezenta imaginea fericirii la altii.

Primul pas pe care vreau sa il fac este sa ma intorc inspre interiorul sufletului meu, si sa ma redescopar asa cum sunt eu. Sa-mi descopar pasiunile si mai ales sa-mi descopar vocatia si misiunea.

Nu vreau sa ma mai trezesc dimineata sa ma duc la serviciu, fara nici un chef, asteptand sa treaca ziua si sa ajung acasa, fara pasiune , doar pentru ca TREBUIE . Traim intr-o stare de amorteala, si mergem unde ne duce ziua de maine.

Uneori lipsa de curaj, comoditatea, limitarile ma retin in acelasi loc, pe care nu-l agreez , unde trebuie sa zambesc fortat si sa-i multumesc pe toti in afara de mine.

Recunosc, sunt o visatoare (mereu am fost) si stiu ca toti putem ajunge sa traim in armonie cu noi si cu ceilalti, si putem avea tot ceea ce ne dorim. Important este sa CREZI. Sunt atatea exemple ca se poate.

Daca nimeni nu ar fi visat nu am fi ajuns unde suntem astazi la nivel de evolutie. Imaginatia se transforma in actiune si actiunea se transforma in fapte concrete.

Chiar astazi am vazut un documentar pe Discovery ca in urmatorii ani vom conduce in loc de masini, avioane. Vom avea parcate in garaj avioane. Vom zbura spre birou, spre mall, si oriunde in lume. Interesant nu? Lumea se dezvolta si evolueaza in acest ritm pentru ca exista oameni care viseaza, care cred in visul lor si apoi lupta sa isi indeplineasca visul.

Visul inseamna mai mult decat iti poti imagina si descoperirea scopului si misiunii tale in viata reprezinta o realizare uimitoare.

Daca te aflii acum undeva, si duci o viata pe care altii au hotarat-o pentru tine, daca traiesti de azi pe maine fara sa ai aspiratii pentru ca ai impresia ca ele nu se pot realiza ai dreptate.

Asa cum spunea Ford: Daca tu crezi ca poti, ai dreptate
Daca tu crezi ca nu poti, si atunci ai dreptate.

PS: Tu ti-ai descoperit misiunea? Mi-ar placea sa imi povestesti.

Traieste-ti viata asa cum iti place!


Viata...ce dar frumos pe care foarte putini stiu sa il aprecieze. Indrazneste sa traiesti asa cum iti place, indrazneste sa visezi si sa iti urmezi visele. Esti responsabila in totalitate de viata ta si chiar e pacat sa lasi zilele si anii sa treaca. A mai trecut un an. Nu crezi ca e timpul sa actionezi? Nu crezi ca te-ai sacrificat destul?

Rolul de victima si sacrificiile pentru ceilalti nu iti vor aduce fericirea.

Nimeni nu iti va ridica o statuie pentru ca tu faci toate treburile casei, gatesti, mergi si la serviciu, te ocupi si de copii, faci si cumparaturi si iti dedici tot timpul tau pentru ceilalti.

Nu numai ca nu iti vor ridica statuie, dar nici nu vei fi apreciata cu adevarat. Dupa un timp toti cei din jur vor considera ca e ceva normal sa abuzeze de timpul tau, de efortul tau, de tine. Esti mereu obosita, nervoasa, in criza de timp, nu mai ai timp pentru tine si pentru pasiunile tale, nu te mai ingrijesti, nu mai ai timp sa inveti si sa evoluezi.

Intri intr-o rutina din care nu mai poti iesi. Te simti frustrata, neputincioasa si nefericita si nu stii ce sa faci. Involuntar vei deveni rautacioasa cu ceilalti pentru ca ei au o viata mai frumoasa ca a ta. In acest context vei avea din ce in ce mai putini prieteni si relatiile cu ceilalti se vor deteriora.
Nimeni nu vrea sa aiba in jurul sau o persoana trista si deprimata, care se plange mereu, care face reprosuri celor din jur, o persoana neingrijita si neglijenta. O astfel de persoana te indispune, iti transmite o energie negativa si in mod involuntar vei evita sa fii in preajma ei.

Cu siguranta nu vrei sa fii perceputa asa. Nu poti fi un model pentru ceilalti sau pentru copilul tau in acest fel.

O persoana care nu stie sa se aprecieze pe ea nu poate fi apreciata.
O persoana care nu se respecta nu poate fi respectata.
Iubeste-te pe tine si pe cei din jur si vei primi iubire.

Indrazneste sa visezi si sa traiesti asa cum simti.
Viata e foarte frumoasa! Nu e pacat sa nu profitam de ea?

De ce am creat blogul "FemeiaDeSucces"?


Pentru ca am avut multe momente grele in viata, momente de tristete, de deprimare, de furie, de frustrare si neputinta. Momente in care ma simteam singura si nefericita. In astfel de momente mi-as fi dorit foarte mult un astfel de loc care sa ma ajute sa regasesc Calea.


Un loc destinat oricarei femei care isi doreste sa devina o femeie de succes in toate domeniile. Un suport pentru femeile aflate intr-un impas, pentru femeile care nu reusesc sa isi gaseasca echilibrul, sa isi gaseasca misiunea pe acest Pamant, sa invete sa pretuiasca fiecare clipa, sa invete sa se bucure ca sunt femei, sa fie fericite.


Orice femeie merita sa aiba tot ceea ce este mai bun. Vei invata ca nu trebuie sa te multumesti cu jumatati de masura. Chiar poti avea tot ceea ce iti doresti. Aici vom invata impreuna, ne vom sustine reciproc, ne vom impartasi din experientele noastre de viata, vom gasi solutii.


Vreau ca acest site sa fie un loc de unde sa iti iei putere atunci cand simti ca nu mai poti, un loc care sa te faca sa zambesti atunci cand esti trista, un loc plin de prietene cand te simti singura, un loc unde iti vei redescoperi frumusetea si feminitatea.


Daca ai uitat sa te bucuri de faptul ca esti femeie aici vei invata sa te redescoperi si sa te iubesti.

Esti frumoasa, speciala, inteligenta, puternica,delicata si feminina si cum vrei tu sa fii. Trebuie sa fim mandre ca suntem femei.


Iata de ce am creat acest site. Si nu ne vom limita doar la acest spatiu virtual. Vom crea comunitatea femeilor si vom organiza diferite activitati impreuna. Imi doresc sa vad cat mai multe femei zambind, imi doresc sa usurez viata femeii si sa nu mai vad femei triste, abuzate, santajate, femei care se sacrifica mereu pentru altii si uita de ele.


Dar de aceea suntem noi aici. Ca sa te ajutam si sa te inspiram. Si tu poti avea tot ceea ce iti doresti. E timpul sa ne trezim si sa ne reorientam spre lucrurile care conteaza cu adevarat.


Am mare incredre in acest proiect si ma bucur ca am inceput anul in forta.


Theona