luni, 25 ianuarie 2010

Impreuna pentru o lume mai buna!

Am spus de nenumarate ori ca eu CRED si imi doresc din tot sufletul ca pamantul poate deveni un loc mai bun pentru fiecare. Multi ma considera aeriana si visatoare. Altii incearca sa imi aduca argumente ca nu am dreptate. Nu imi pasa. Nu ii vom putea schimba pe toti. Voi urma aceasta cale pentru ca asta simt si asta ma implineste.

Impreuna pentru o lume mai buna. Acesta este si visul meu.
Si nu numai al meu. Priveste:




Daca si tu simti la fel, urmeaza-ma!

Introdu adresa ta de email:




O zi minunata,
Theona

Cum sa te descoperi? Calatorie spre interior. Pasul 1



Esti frumoasa!
Esti desteapta!
Esti atragatoare!
Esti puternica!
Esti cum vrei tu sa fii!
Ai toate resursele necesare pentru a fi ceea ce iti doresti,pentru a avea ceea ce vrei, pentru a-ti implini visele.
Toate resursele sunt in tine. Asteapta sa le eliberezi.

Urmeaza-ma si vei vedea ca am dreptate:

Esti unica si deosebita!
Fiecare fiinta umana este absolute unica.
Suntem cu totii diferiti.
Fiecare dintre noi vine cu un bagaj potential extraordinar de bogat, pe care cei mai multi dintre noi nici nu il realizeaza.

Mediul in care traim – fizic,spiritual, emotional, social – in care traim nu ne permite sa ne dezvoltam pe deplin.
Imagineaza-ti o planta care incearca sa se dezvolte intr-un sol arid, cu prea putina apa, cu prea putin soare sau care incearca sa creasca in prejma unei pietre. Se adapteaza mediului si se produc anumite deformari. La fel si oamenii.

Deformari fizice: o cocoasa, o postura necorespunzatoare corpului, un exces de grasime cu rol de amortizor impotriva unei lumi dure.
Deformari de ordin emotional: sentimente de neincredere, timiditate excesiva, lipsa de siguranta, senzatie de vinovatie.
Deformari de natura spirituala: un sentiment de inutilitate care produce o dependenta de lucrurile materiale si de aici pana la setea de putere e doar un pas.

Din pacate aceste deformari sunt legate intre ele, si se determina una pe alta, devenind din ce in ce mai multe si ajungand sa devina parte din viata ta. Asfel ajungem sa credem ca fac parte din noi insine. Exista multe aspecte negative care apar atunci cand individualitatea este periclitata. Exemplu: cazul unei persoane care s-a nascut intr-o familie cu care nu avea nimic in comun. Drept rezultat ne putem petrece o mare parte a vietii avand sentimental ca nu ne putem integra si ca nu ne gasim locul. Aceasta situatie poate fi sursa unor comportamente artificiale, precum false personalitati sau infatisari trucate, adevarate inchisori psihice in care ne cautam cu disperare refugiul.

Astfel o mare cantiate de energie destinate creativitatii, un nivel de sanatate si pofta de viata sunt irosite in incercaea de a mentine aceste creatii artificiale. Se poate ajunge chiar la separarea de sine, de neincredere in propriile puteri si in imposibilitatea de a mai gasi placere intr-o activitate.

Ajungem sa nu ne mai simtim bine in propriul nostru corp, sa dobandim o parere proasta despre noi insine, atat spiritual cat si fizic.
Putem simti ca ceea ce suntem nu suntem de ajuns. Ca este nevoie de schimbari pentru a fi acceptati.
Sa scadem in greutate, sa bem un anumit tip de bautura,sa folosim anumite branduri, sa fumam etc.
Schimbarile sunt bune dar doar daca vin din interiorul nostru, daca simtim ca asta ne va ajuta in evolutia noastra, nu trebuie sa ne schimbam pentru ca asa vrea societatea sau de teama ca nu vom fi acceptati.

Personalitatea pe care o cauti, noua ta personalitate nu va veni din afara. Se afla in tine, asteptand sa o descoperi, asteptand sa o eliberezi.

In acest prim pas am vrut sa te fac sa realizezi care sunt motivele pentru care nut e simti in largul tau, motivele pentru care nu poti evolua, si nu poti trai in armonie cu spiritul si corpul tau. Noul EU este ceea ce iti doresti cu adevarat.
Procesul de a deveni tu insati inseamna sa patrunzi pana la esenta. Sa te redescoperi asa cum esti, dincolo de toate obiceiurile denaturate pe care le-ai fi putut capata. Inseamna sa iti recapeti increderea in tine. Inseamna sa iti pui niste intrebari interesante care te pot face sa constientizezi propria calatorie:

“Cine sunt?”
“Ce vreau de la viata mea?”
“Unde vreau sa ajung?”

Mai implica si folosirea unor tehnici simple dar pozitive pentru sanatate – de la exercitii fizice pana la o alimentatie sanatoasa – toate cu un singur scop: acela de a redeveni tu insati.
Si cel mai important dintre toate inseamna sa iti faci timp pentru tine insati. Poate ca pare imposibil intr-o lume atat de agitate, cand tu ai atata responsabilitati pe cap, cand atata lume in jurul tau depinde de tine si de timpul tau.

Dar pune-ti intrebarea: “Sunt chiar atat de ocupata incat merita sa ma neglijez?”

Nu trebuie sa te consideri egoista daca vrei sa ai grija de tine.
Astfel vei putea fi de folos pentru altii.
Astfel vei putea fi un exemplu pentru copiii tai si pentru cei din jur.
Ai incredere camerita efortul si va da roade.
Urmeaza-ma in aceasta calatorie si cu siguranta iti vei multumi mai tarziu pentru alegerea facuta.
Primul pas a fost deja facut.

Iata doar cateva din temele urmatoarelor articole:

Cum sa te hranesti sanatos!
Cum sa fii mereu cu o treapta mai sus!
Cum sa elimini blocajele si sa incepi sa traiesti.
Cum sa fii mereu frumoasa!
Cum sa te iubesti si sa iti faci pe plac.
Cum sa iti recapeti energia si vitalitatea.
Cum sa inveti sa iubesti miscarea.
Cum sa ai mai mult timp pentru tine.


Daca si tu vrei sa ma urmezi si nu te-ai inscris inca nu mai amana:


Introdu adresa de email si incepe transformarea




Theona

sâmbătă, 23 ianuarie 2010

Meditatie la viata mea!


Sunt intr-un moment mai delicat al vietii mele. Spun ca e mai delicat in comparatie cu experientele prin care am trecut pana la aceasta varsta. Unii spun ca am fost “rasfatata”. Eu zic ca pur si simplu parintii au incercat sa ma fereasca cat au putut de mult de greutatile vietii si au vrut sa imi ofere o copilarie frumoasa si o viata usoara.
Ceea ce dupa parerea mea este ceva normal. Cu siguranta si eu voi proceda la fel. Voi face tot ce imi va sta in putinta sa ii ofer tot ceea ce e mai bun copilului meu insa voi incerca sa il fac sa inteleaga faptul ca trebuie sa lupte, sa munceasca si sa perseverze pentru ceea ce isi doreste si ca lucrurile cu adevarat valoroase se obtin cu efort.

De aceea oricat de greu mi-ar fi, nu ma voi da batuta, nu ma voi multumi cu putin si ii voi oferi o viata frumoasa.

Cred ca nimic nu e intamplator. Poate ca viata vrea sa imi dea o lectie, din experientele prin care trec voi avea de invatat multe, ma vor face mai puternica. Cu siguranta inainte de acest an nu eram matura deloc si acum procesul de maturizare a fost grabit. Imi amintesc ca pana si in basme personajul principal trecea prin niste probe (drumul initiatic) pentru ca in final sa fie pregatit sa primeasca "IMPARATIA, FATA DE IMPARAT si FERICIREA". (stiu, stiu...ala era doar un basm)

Prefer sa gandesc in acest fel decat sa incep sa imi plang de mila, sa ma lamentez si sa ma consider ghinionista. La urma urmei traiesti "astazi" ceea ce ti-ai pregatit "ieri" si fie ca vrem sau nu sa acceptam noi suntem raspunzatori de ceea ce ni se intampla. Noi nu SOARTA, nu X, nu Y, nu nu nu....

Asta este. What is done is gone…important este sa invat din greseli si sa gasesc o rezolvare situatiei in care ma aflu. Este momentul sa devin inependenta, sa nu ma mai bazez pe nimeni. Sa invat sa ma descurc singura. Trebuie sa fiu un model pentru copilul meu. Sa pot sa ii ofer o educatie buna, sa ii ofer o viata frumoasa si conditii bune pentru a se dezvolta frumos. Dar mai ales o mamica de care sa fie mandru.

Daca eu voi fi implinita si fericita si impacata cu mine si el va fi. In interiorul meu am toate resursele necesare pentru a obtine tot ce imi doresc. Trebuie doar sa cred, sa stiu ce caut, sa le caut, si sa le gasesc.

Daca iti doresti ceva cu adevarat, cu toata puterea, cu toata fiinta si daca vei actiona in acest sens, vei obtine.

Sunt increzatoare ca viata mi-a pregatit o surpriza placuta. Universul vrea ca eu sa fiu fericita si sa am tot ce imi doresc.

Din acest moment nu voi mai lasa nici un gand negativ sa ma copleseasca si sa ma opreasca din drum. Nu voi lasa pe nimeni sa ma traga in jos. In viata mea voi lasa sa intre doar persoanele care merita cu adevarat, care rezoneaza cu mine si cu principiile mele.

Nu mai vreau persoane false, negative, delasatoare, crude, egoiste, superficiale etc. Am auzit pareri de genul: “pentru a face bani trebuie sa calci peste cadavre, sa nu iti pese de nimeni decat de tine” Chiar nu cred ca pentru a reusi in viata trebuie sa ai toate aceste “atuuri”.

Si chiar daca asa ar fi eu nu pot sa fiu asa, nu as putea pune capul pe perna noaptea stiind ca poate am facut pe cineva voit sa sufere sau ca actiunile mele ar putea afecta viata altor persoane. Cu atat mai mult sa ma bucur de niste lucruri materiale pe care nu le merit.


CRED intr-o lume mai buna, sunt convinsa ca mai sunt inca multi oameni corecti si sufletisti pe lumea asta. Si sper inca in faptul ca multi dintre cei care nu mai sunt asa se vor indrepta si vor reveni pe calea cea buna.

Dar pana sa devina toata lumea asa eu imi voi crea lumea mea mai buna si mai frumoasa. Pentru mine si pentru copilasul meu. Ma voi lasa inconjurata de astfel de persoane si cu restul voi incerca sa intru cat mai putin in contact.

Urmeaza-ma si tu!
Theona

Oare chiar suntem o generatie pierduta?

Am vazut prima data acest clip pe siteul SuccesDublu.ro si mi-a placut foarte mult. Acum il impart cu tine. Si are legatura cu articolul pe care tocmai l-am terminat de scris si pe care il voi posta imediat. Vizionare placuta si astept pareri!


vineri, 22 ianuarie 2010

Stop! Enjoy your life!

Urmareste acest clip.
Cu siguranta iti va da de gandit si te va face sa reflectezi inca o data asupra lucrurilor cu adevarat importante in viata.

marți, 19 ianuarie 2010

Si tu esti capabila de lucruri marete!


Inainte mi se intampla des sa fiu trista, frustrata si deprimata. Mereu am fost o fire foarte sensibila. Poate din cauza ca nu aveam suficienta incredre in mine. Iar atunci cand iti lipseste incredrea in tine simti ca toata lumea te ataca, ca nimeni nu te intelege, ca esti o victima.

Plangeam des si cand plangeam parca gaseam tot mai multe motive pentru care sa plang. Mi se parea ca sunt cea mai nefeicita fiinta de pe pamant. Si pentru ca asta gandeam in marea majoritate a timpului, asta devenisem.

Gaseam mereu un vinovat pentru ceea ce mi se intampla. Mereu aveam o scuza.

Mi-am dat seama ca oricat ar gresi altcineva fata de tine, tot tu esti vinovat pentru situatia in care te afli. Poate ca l-ai determinat chiar tu sa se poarte asa cu tine, poate ca i-ai permis chiar tu sa se poarte in acest fel cu tine. O data, de doua ori si apoi te-ai trezit ca nu iti mai convine. Sau poate ca ce e corect pentru tine nu e corect pentru toata lumea. E doar o chestiune de alegeri. Nu iti convine, mergi mai departe.

Ai doua posibilitati: ori inveti sa traiesti cu acea persoana si inveti sa il accepti si sa il iubesti asa cum este ori treci mai departe si fiecare isi vede de viata lui. Altfel iti vei distruge si tie viata si lui. Trebuie sa fii ferma. Daca nu esti hotarata o vei lua de la capat si vei transmite in continuare acelasi mesaj: “chiar daca se supara un pic pana la urma ma iarta”.

"Nu e destul sa stii, trebuie sa si aplici;
nu e destul sa vrei, trebuie sa si faci" (Goethe)


Cunoaste-te pe tine, descopera-ti EUL, creaza-ti valorile, stabileste-ti niste obiective, defineste-ti visurile si lupta pentru ele. Important este sa stii foarte bine ceea ce vrei, apoi sa lupti si sa perseverzi pentru a-ti implini visele.

Apoi nu te mai abate din drum. Nu face prea multe compromisuri, nu uita ce anume ti-ai propus, nu inceta sa o iei de la capat, iar si iar pana iti vezi visul transformat in REALITATE.

Nu e usor. Cine a zis ca e usor? Nimic din ce merita a fi castigat nu se lasa usor. Lupta cu toata puterea.

Cheia succestului=VIS+ACTIUNE+PERSEVERENTA+....+PERSEVERENTA

Nimic nu poate egala perseverenta. Nici talentul, nici geniul, nici educatia. Cate talente nu s-au pierdut din cauza lipsei de perseverenta? Din cauza lenei sau a fricii?

Probabil ca s-au nascut multe genii de care nu a auzit nimeni. De ce? Pentru ca nu au perseverat pentru a scoate la iveala acel geniu.

De unde stii ca nu ai un talent ascuns chiar tu? Si tu esti capabila de lucruri marete! In fiecare dintre noi se ascunde o forta incredibila si fiecare avem un har; important este sa le scoatem la iveala.

Elimina scuzele si orice mecanism de aparare, imbraca-te cu mult curaj si indrazneala si iesi la lupta. Ti-e teama? Atunci iesi si infrunta-ti teama.

Ce e mai putin durereros? Sa traiesti cu frica in san o viata? Sau sa traiesti viata temandu-te? Toti se tem la un moment dat. Fiecare se teme de necunoscut. Dar diferenta dintre cei care raman in urma si cei care obtin succesul este modul in care gestioneaza aceasta teama.

Nu te amagi cu replica de genul: “sunt multumita cu ce am. Altii saracii nu au nici atat.” Stii ce cred eu? Ca ti-e teama! E greu sa iesi din zona ta de confort, e greu sa lupti sa iti doresti mai mult si de aceea preferi sa te multumesti cu atat. Problema ta. Nu poti ajuta un om care nu vrea sa fie ajutat. Nu vei primi decat ceea ce ceri si ce iti doresti. In acest caz: NIMIC!

Oricat vei avea trebuie mereu sa iti doresti sa progresezi, sa evoluezi, sa obtii mai mult. Tot timpul va trebui sa iesi din zona de confort, sa depasesti niste obstacole, sa infrunti niste greutati, sa ai niste esecuri pentru ca in final sa obttii succesul. Este un process continuu. Si cu timpul va incepe sa iti placa aceasta lupta continua. Nu vei mai considera ca e o lupta. O vei privi ca pe o provocare. Si vei deveni dependenta de success si de tot ce implica el.

De ce crezi ca exista atatia multimilionari care aleg sa munceasca in continuare si nu pot renunta la ceea ce fac desi au atat de multi bani incat ar putea trai linistiti si in lux pana la adanci batraneti si ei si copiii lor si copiii copiilor lor??

Pentru ca sunt pasionati de ceea ce fac si pentru ca gustul succesului este mai dulce decat orice alta bogatie.

Adevarata bogatie este in tine. Pentru asta trebuie sa lupti. Pentru implinirea de sine.

Drumul spre viata mult visata incepe chiar acum


Vad oameni in jurul meu nemultumiti complet de viata lor, ratacind prin viata, asteptand un miracol, o schimbare. Isi pun speranta in Dumnezeu, intr-un nou destin, asteapta un salvator care sa vina sa ii traga la mal, la lumina.

Care sunt motivele de care esti nemultumita? Ce anume te impiedica sa ai viata pe care ti-o doresti?

Iti doresti o casa mai frumoasa? Mai mare? Mai ordonata? Mai organizata? Un loc in care sa te simti mai confortabil? Un loc care sa te inspire? Un loc linistit si calduros in are sa te simti “acasa”?


Eu DA!


Vrei in jurul tau mai multe persoane cu care sa interactionezi mai bine? Care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine? Care sa te sustina si sa te ajute in ceea ce faci?

Eu DA!


Iti doresti un alt loc de munca? In care sa faci ceea ce iti doresti si sa poti evolua?

Sau poate vrei sa iti dezvolti propria ta afacere? Sa imbini utilul cu placutul? Sa faci ceea ce iti place?


Eu DA!

Vrei mai multa dragoste si armonie in viata ta?

Iti doresti un partener de viata care sa te inteleaga si sa te sustina? Sa te iubeasca si sa te faca sa te simti implinita?


Eu DA!


Ai vrea sa ai mai mult timp pentru hobbyurile tale? Ti-ai dori m

ai mult timp pentru tine?

Vrei sa ai mai mult timp sa te ingrijesti, sa faci sport, sa mergi la saloane de infrumusetare?


Eu DA!

Vrei sa iti cumperi o masina si sa iti iei carnetul de conducere? Sau poate vrei sa iti schimbi masina?

Vrei sa iti schimbi stilul de viata, sa traiesti mai sanatos, sa calatoresti mai mult si sa te bucuri de toate frumusetile acestei lumi?


Eu DA!

De ce sa nu facem ceva pentru a avea viata pe care ne-o dorim in loc sa ne plangem si sa tanjim dupa ceea ce nu avem?

De ce sa nu incepem chiar acum sa schimbam ceea ce ne nemultumeste cu lucruri care ne fac sa ne simtim bine?

Tu nu iti doresti mai mult de la viata ta?

Eu DA!


De ce atata lipsa de curaj?

De unde atata teama de nou?

Ce avem de pierdut?

Gandeste-te numai la ce pierzi si ratezi daca continui sa te complaci.


Avem o singura viata! Si fiecare zi din viata noastra poate fi o binecuvantare si un dar sau din contra poate fi o permanenta nemultumire.

De ce sa ajungem sa regretam ca nu am incerat sa facem ceva atunci cand trebuia facut?

Tu chiar crezi ca e altcineva de vina pentru ceea ce ti se intampla? Tu

chiar vrei sa te amagesti cu expresii de genul “nu am avut noroc!” sau “asta mi-a fost sortit!”. De ce vrei sa te lasi in mana destinului fara ca tu sa contribui la directia lui?


Hai sa facem ceva! Acum este momentul pentru schimbare! Si schimbarea trebuie sa inceapa cu tine! Deci calatoria incepe cu tine, cu trairile tale, cu ceea ce simti tu in adancul tau si se continua cu restul…


Eu mi-am facut o lista, un caiet de vise in care scriu cum as dori sa fie viata mea. In care completez zilnic cu ce vreau sa realizez, ce vreau sa schimb la mine.

Numai urmandu-ti visele vei putea fi tu insati si te vei simti implinita.

Acesta este un prim pas. Te provoc si pe tine sa faci acelasi lucru.

Poate ca ai auzit de prea multe ori de aceasta lista de obiective.



Mai ales la inceputul anului auzim de “Planuri pentru urmatorul an”.


Poate ca ti se pare banal si de asta nu te-ai apucat niciodata sa faci o astfel de lista. Dar te asigur ca pe cat suna de simplu si banal pe atat este de important sa ai niste teluri bine definite. Sa iti stabilesti o directie spre care te indrepti. Nu trebuie sa iti fie teama ca nu vei reusi sa le inteplinesti pe toate pana la deadlineul stabilit.



Aici este un alt model in care puteti sa va asterneti visurile pe hartie. Cu cat mai explicit cu atat mai bine.

Important este ca vei fi mai aproape de viata

pe care ti-o doresti cu fiecare pas pe care il vei face, cu fiecare actiune pe care o vei intreprinde. Altfel vei fi ca o frunza purtata de vand, te vei lasa purtata de val, de societate, de problemele cotidiene si vei ignora faptul ca nu asta este viata la care ai visat. Si cand te vei trezi va fi prea tarziu.


Si pentru ca totul sa fie mai usor si sa ai o motivatie mai puternica, te provoc sa imi trimiti lista ta de planuri si ti-o voi trimite si eu pe a mea. Astfel ne vom putea sustine reciproc si te voi ambitiona, te voi ajuta ca visele tale sa devina, unul cate unul, REALITATE.


Adresa la care imi poti trimite lista este:


femeiadesucces@gmail.com


Mult success,

Theona